A gyökérkezelés során a fogbélüreg (pulpa) tartalmát eltávolítják, ezt a teret lehetőség szerint sterillé teszik, és olyan anyaggal tömik be a gyökércsatorna teljes hosszában, amely tartós zárást biztosít. A fog keményszövetei (zománc és dentin) alatt a fogbélüreg található. Ennek tartalma: érképletek, idegek, kötőszövet.
A gyökérkezelés indoka leggyakrabban a fogbélgyulladás, amit a mély szuvasodásból származó baktériumok okoznak, vagy a fog törése , traumás sérülése. A gyökércsatornába és annak falába ilyenkor baktériumok kerülnek. A gyökérkezeléssel a fertőzött lágy részeket, és a fertőzött csatornafalat is eltávolítjuk. Ezt gyökérkezelő tűk segítségével hajtjuk végre.
A végeredmény egy csúcsig érő fal álló gyökér tömés.
Sok ember megrémül ha felmerül a gyökérkezelés, mint elvégzendő beavatkozás .De az általunk a rendelőinkben használt mai modern anyagokkal már egyszerű , rutin feladat.
Ha nem kerül sor az elvégzésére a fog végül is el hal . Egyszerűbb volna kihúzni .De mi történik ha elvesztünk egy fogat ?
Pótolni kell ! Bizony csak két szomszédos fog lecsiszolása árán ,vagy pedig beültetéssel.
Mindenik sokkal költségesebb mint elvégeztetni a gyökérkezelést . A saját fogunk mindig a legjobb !
A gyökérkezelés rendelőnkben általában három- négy ülésben zajlik. Első lépésben megtörténik a gyulladt vagy fertőzőtt fogbél eltávolítása gyökérkezelő tűk (idegtű) segítségével. A fogbélbe 1 hétre gyógyszeres tömést helyezünk, hogy elősegítsük a fog gyógyulását. Ezután tisztítás ,át öblítés következik és a csatornák alapos feltárása , ha szükséges legalább egyszer ,de ha szükséges többször is ismételjük.Majd ez után készülhet a fogba a gyökértömés.
Mindezek rendelőnkben röntgenkontroll és egy elektronikus gyökércsatorna hosszt bemérő eszköz (apex-lokátor) segítségével történnek, hogy a teljes gyökércsatorna megmunkált legyen.
A nem kellő alapossággal elvégzett gyökértömés után a fogakban fertőzés maradhat, ami újbóli panaszok forrása lehet (cisztaképződés, tályogképződés, arcdagadással járó gennyes csonthártyagyulladás, gócbetegség, legrosszabb esetben még fekvőosztályos ellátást igénylő súlyos állapot is kialakulhat).
Rendelőnkben rendelkezésre állnak a legmodernebb eszközök ( gépi gyökércsatorna tágító eszközök ,hajlékony Ni-Ti tűk) is,orvosaink pedig nagy türelemmel végzik ezen beavatkozásokat ,fájdalom mentesen .Ha szükséges minden ülésben érzéstelenítve a kezelt fogat. Így a bonyolult (kanyarulatos) gyökércsatorna alakok is, valamint a már krónikus folyamatok is kezelhetőek. Nem marad feltáratlan gyökércsatorna, eltávolítatlan baktérium tömeg. Mert ezek a későbbiekben gócbetegséghez vezetnének.
Melyek a fogbélgyulladás tünetei .
-Hirtelen fellépő kisugárzó fájdalom.
-Fokozott hőérzékenység
-Napközben enyhébb de éjszaka erős fogfájás
-Ödémásodó arcfél
Étkezéskor ,rágáskor fokozódó fájdalom
Ne halogassa kérjen időpontot most !